PRAGUE ARCHITECTURE BETWEEN THE GREAT WAR AND WW2

Zdeněk Lukeš: lecture
 
 

Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani in Arhitekturna galerija Dessa vas vabita na predavanje češkega arhitekturnega zgodovinarja Zdeněka Lukeša o praški arhitekturi med obema vojnama (1918−1939). Predavanje bo v sredo, 21.5.2014, ob 19:00 v Galeriji Dessa na Židovski stezi 4 v Ljubljani

 

Predavatelj bo uvodoma predstavil dva ključna arhitekturna fenomena v češki arhitekturi pred prvo svetovno vojno: zgodnji modernizem, predhodnik medvojnih avantgard, ki ga je v Prago prinesel Jan Kotěra, in arhitekturni kubizem, ki se je izraziteje uveljavil le na Češkem. Osrednji del predavanja bo predavatelj posvetil funkcionalizmu v češki arhitekturi, ki ga bo umestil v sočasno arhitekturno dogajanje, vključno z narodnim slogom in Plečnikovim delovanjem v Pragi. 

 

Predavanje, ki bo potekalo v angleškem jeziku, sovpada z razstavo o praškem funkcionalizmu v Zgodovinskem atriju ljubljanske mestne hiše (22.5.–1.6.2014); otvoritev razstave bo 22. maja ob 17:00.

 

Zdeněk Lukeš je češki arhitekturni zgodovinar, arhitekt, publicist in predavatelj. Glavno področje njegovega raziskovanja in delovanja je češka arhitektura 19. in 20. stoletja, zlasti arhitektura secesije, kubizma, art decoja in funkcionalizma. Ukvarja se tudi z vprašanji obnove in uničevanja moderne arhitekture. Dejaven je na področju promocije moderne arhitekture, kurira različne razstave in izdaja številne knjige ter članke. V svojem delovanju posebno pozornost posveča delu Jožeta Plečnika, med drugim je bil sourednik knjige Josip Plečnik. An Architect of Prague Castle. V letih 1992−2002 je bil član ekipe predsednika Vaclava Havla, ki se je ukvarjala z obnovo in revitalizacijo praškega gradu, predvsem Plečnikovih posegov. Za dolgoletno raziskovanje in promocijo Plečnikove arhitekture je Lukeš letošnjo pomlad, aprila 2014, prejel odlikovanje Republike Slovenije za zasluge na kulturnem področju.