Vabimo vas na odprtje razstave 14ih ljubljanskih šol arhitekta Emila Navinška, ki jo je Dessa pripravila s študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani pod mentorstvom doc. Mitje Zorca. Odprtje bo v ponedeljek, 7. decembra 2015 ob 20. uri v galeriji DESSA.
Arhitekt Emil Navinšek (1904–1991) je avtor inovativne brezkoridorne zasnove šolskih stavb, v katerih se na prostran osrednji naravno osvetljen in prezračevan večnamenski prostor neposredno navezujejo učilnice ter drugi šolski prostori. Centralna avla je več kot le komunikacijski hodnik, je prostor različnih interakcij. Od leta 1936 (Gimnazija Bežigrad v Ljubljani) do sredine 70. let 20. stoletja je bilo v Sloveniji zgrajenih devetintrideset tovrstnih šolskih stavb, od tega štirinajst v Ljubljani. Z variantami prostorske zasnove, enotnim oblikovanjem arhitekturnih elementov in sistemskimi tehničnimi rešitvami ima njegov obsežen avtorski opus edinstveno mesto v arhitekturi modernizma pri nas in v svetu. V zadnji dekadi je bila večina Navinškovih šol podvržena prenovam. Posamične izkušnje šolnikov, pridobljene skozi leta uporabe, je potrebno nadgraditi z enotnimi smernicami nadaljnjih prenovitvenih posegov, ki jih terja pričakovana celostna posodobitev. Z razvojem sodobnih oblik poučevanja, ki prestopajo okvir klasičnih učilnic, je brezkoridorna zasnova šol Emila Navinška vedno aktualna. Ohranimo jo!
Foto: Jaka Arbutina in Peter Fettich
Arhivska foto: SI_ZAL LJU, OŠ Savsko naselje, t.e 30, p.e 85
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmies Awards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI