Zasebni zavod DESSA ARHITEKTURNI CENTER ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na na področju urejanja prostora (MOP oz. od 2023 MNVP).
Galerija DESSA je bila prva in dolga leta edina inštitucija z vzhodnega dela Evrope, ki je bila članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Galerija DESSA je prva slovenska arhitekturna galerija. Akronim DESSA pomeni »Delovna skupnost samostojnih arhitektov«. Temeljna delovna skupnost TDS DESSA je bila ustanovljena že decembra 1982, galerija na Židovski stezi 4 v Ljubljani pa deluje od aprila 1989. Ves čas svojega delovanja prikazuje in spodbuja kakovostno arhitekturo in oblikovanje, socialno naravnane projekte ter odgovorne in angažirane arhitekte, oblikovalce in naročnike. Skrbi za arhitekturno kulturo ter kulturno identiteto. Verjamemo, da perečih problemov časa ni mogoče reševati brez arhitekturne stroke.
O DESSI
Galerija DESSA je zasebna arhitekturna galerija, ki aktivno deluje v slovenskem in mednarodnem prostoru. Že v času brez interneta je vzpostavila mednarodno platformo za izmenjavo in spoznavanje različnih arhitekturnih idej. Neprekinjeno deluje od 17. aprila 1989, kar jo uvršča med svetovne galerije z najdaljšim stažem.
V DESSI so razstavljali in predavali mnogi najpomembnejši slovenski in svetovno priznani tuji arhitekti, med njimi Manuel Aires Mateus, Wiel Arets, Alberto Campo Baeza, David Chipperfield, Luis Carillho da Graça Joao, Kengo Kuma, Richard Leplastrier & Peter Stutchbury, Yvonne Farrell & Shelley McNamara, Juhani Pallasmaa, Carme Pigem, Roberto Pirzio Biroli, Boris Podrecca, Gio Ponti, RCR, Aldo Rossi, Savin Sever, Alvaro Siza, Eduardo Souto de Moura, Heinz Tesar, Gino Valle, Lebbeus Woods in mnogi drugi.
Dolgoletni direktor Andrej Hrausky, ki je DESSO vodil od nastanka do leta 2013, in žena Majda Cajnko, oba arhitekta, sta s svojim mednarodnim angažiranjem pripomogla k mednarodni prepoznavnosti galerije in sodobne slovenske arhitekture ter k mednarodni uveljavitvi mnogih slovenskih arhitektov. Galerija DESSA je bila prva in dolga leta edina inštitucija z vzhodnega dela Evrope, ki je postala članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member Fundacije Mies van der Rohe, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Leta 2014, ob 25-letnici delovanja galerije, sta Andrej Hrausky in Majda Cajnko pripravila knjigo GALERIJA DESSA, 25 LET: ZGODBA NEKE VIZIJE. DESSA je do leta 2014 organizirala 241 razstav v domovini in 91 razstav v tujini, preko 98 predavanj v tujini o slovenski arhitekturi in 42 strokovnih ekskurzij.
Andrej Hrausky in Majda Cajnko sta leta 2014 za uspešno in angažirano 25-letno vodenje galerije DESSA prejela Plečnikovo odličje za življenjsko delo.
Od septembra 2013 vodi galerijo DESSA Maja Ivanič s strokovno ekipo, v kateri so: Kristina Dešman, Špela Kuhar, Eva Mavsar, Špela Nardoni Kovač, Vesna Perovnik, Damjana Zaviršek Hudnik.
Zasebni zavod DESSA ARHITEKTURNI CENTER ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na na področju urejanja prostora (MOP oz. od 2023 MNVP).
Galerija DESSA je bila prva in dolga leta edina inštitucija z vzhodnega dela Evrope, ki je bila članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI