V počastitev 90. obletnice rojstva arhitekta Marka Šlajmerja organiziramo v Galeriji Dessa poleg razstave "Arhitekt Marko Šlajmer (1927-1969): V duhu časa slovenskega povojnega modernizma" tudi Šlajmerjeve večere - pogovore o arhitektovih delih, ki jih bo pripravila in vodila arhitektka doc. dr. Nataša Koselj s svojimi študenti. Šlajmerjevi večeri v galeriji Dessa bodo potekali od ponedeljka, 6. 2., do četrtka, 9. 2. 2017 ob 18. uri.
ponedeljek, 6. 2. 2017 ob 18. uri
Generalni urbanistični plan Ljubljane GUP (1962-1966)
Na prvem večeru bosta gosta arhitekt in Šlajmerjeve sodobnik Janez Lajovc, MA, ter geograf in Šlajmerjev sodelavec pri GUP, mag. Dušan Fatur. Enkratna in neponovljiva izkušnja bo prisluhniti informacijam o času slovenskega povojnega modernizma iz ust soustvarjalcev tega herojskega obdobja slovenske arhitekturne zgodovine. Osnove GUP bo predstavil študent urbanizma na FA UL, Klemen Banovec.
torek, 7. 2. 2017 ob 18. uri
Gospodarsko razstavišče Ljubljana
Eden najznačilneših primerov radikalnih praks 20. stoletja je prav Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, od svojega začetka, ko je bilo tam pokopališče, pa vse do danes. Gosta večera bosta prof. Jurij Kobe, ki bo predstavil svoje predloge prestavitve Šlajmerjevega jeklenega pavljona na drugo lokacijo, ter doc. Robert Potokar, ki je v zadnjih letih prenavljal Gospodarsko razstavišče.
četrtek, 9. 2. 2017 ob 18. uri
Spomeniki NOB
Na zadnjem Šlajmerjevem večeru se bomo posvetili spomenikom NOB, kjer je vpliv prof. Edvarda Ravnikarja najbolj viden. Študenta FA UL, Rok Primažič in Gaja Golob, bosta predstavila Šlajmerjeve spomeniške projekte, gost večera pa bo izr. prof. mag. Tomaž Krušec, letošnji nagrajenec Prešernovega sklada, ki bo predstavil Ravnikarjev spominski kompleks na Rabu kot prototip sodobnega pokopališča iz časa slovenskega povojnega modernizma.
Vljudno vabljeni!
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI