Pod okriljem letošnje Poletne muzejske noči in projekta Beletrinini trubadurji vas v soboto, 19. junija, ob 18. uri vabimo na pogovor ob knjigi »Zgodbe slovenske arhitekture«, avtorjev arhitektov Špele Kuhar in Roberta Potokarja. Pogovor bo vodila urednica in kustosinja Kristina Dešman.
Na dogodku bodo na voljo izbrane knjige založbe Beletrina po posebej ugodnih cenah. Po pogovoru vas vabimo na ogled razstave projekta Tržnica Ptuj, prejemnika Plečnikove nagrade 2021.
Program za Poletno muzejsko noč 2021 je dostopen tukaj.
ZGODBE SLOVENSKE ARHITEKTURE
petdeset zgodb o slovenski arhitekturi skozi, čas, prostor in ustvarjalce
O KNJIGI
Knjiga nam na izjemno dostopen način približuje zgodovino slovenske arhitekture skozi zgodbe, v katerih se zvrstijo stavbe, mesta, trgi, ulice, arhitekti in drugi ustvarjalci ter orisi ozadij, ki so botrovala nastanku arhitekture in slovenskega prostora, kakršnega poznamo danes. Zgodbe si sledijo kronološko, najprej vstopimo v čas koliščarjev in se pustimo voditi vse do arhitekture 21. stoletja. Posamezne zgodbe orisujejo izbrane arhitekture skozi različna časovna obdobja, ustvarjalce, različne zanimivosti, ki bralcu na poljuden način približajo svet umetnosti arhitekture. Vsaka zgodba je preplet dejstev in vsebinskih navezav na sočasno arhitekturo ter vpetosti v prostor in čas. Knjiga je opremljena z bogatim fotografskim gradivom. Skozi prebiranje posameznih zgodb je bralcu omogočen razkošen vpogled v celotno zgodbo slovenske arhitekture.
RECENZIJE
»Domači bralci so bogatejši za zelo pregledno in poljudno knjigo o arhitekturi na Slovenskem od pradavnine do danes, kjer je zabeleženih tudi precej primorskih presežkov.«
-(Biljana Pavlovič, Primorske novice).
»Knjiga Špele Kuhar in Roberta Potokarja je namenjena zares najširšemu krogu bralcev. Način podajanja tematike namreč na videz ozko in specialistično področje poveže v celovito zgodovinsko, umetnostnozgodovinsko in splošno kulturnozgodovinsko panoramo. Kljub izogibanju pretirano tehnicističnemu besednjaku in akademskemu kabinetnemu slogu pa gre za vrhunsko delo tudi v ožjem strokovnem smislu, saj med drugim predstavi in ovrednoti aktualne arhitekturne dosežke.«
-(Peter Rak, Delo).
»Knjiga je zasnovana kronološko, a v branju se lahko prepustimo temam, ki nas v tistem trenutku najbolj pritegnejo, pa naj bo to naselbinska kultura, sledi, ki so jih pustili Rimljani, secesija v Sloveniji ali poglavje o svetovljanu Maksu Fabianiju. Seznanimo se lahko z ustvarjanjem slovenskih arhitektov v tujini, spoznamo dosežke arhitekture športa, modernizma, arhitekture v lesu, umetnost spomenikov, osupljivo džamijo v Ljubljani ali izjemne bivake v gorah. Posebno poglavje je posvečeno kozolcem, ki so slovenska posebnost. Nikjer drugje se niso razvili v tako kompleksno umetnost.«
-(Urša Izgoršek, Nedelo).
»Premišljeno izbrani primeri se sklepajo z džamijo, ki v slovenski prostor prinaša novo arhitekturno dimenzijo, avtorja pa se v zaključku sprašujeta o vlogi in pomenu arhitekture danes in jutri, s čimer suvereno zaokrožujeta to celovito knjigo, ki bo koristila tako tistim, ki se z arhitekturo ukvarjajo poklicno, kot tistim, ki jih zanima slovenska arhitektura v vsej svoji raznolikosti in bi radi nanjo pogledali z novimi očmi.«
-(Samo Rugelj, Bukla).
O AVTORJIH
Špela Kuhar (1967) je arhitektka, soustanoviteljica Centra arhitekture Slovenije, vzgojno-izobraževalnega programa Igriva arhitektura ter blagovne znamke Darilo slovenske arhitekture. Je članica organizacijskega odbora Piranskih dnevov
arhitekture, avtorica in soavtorica knjig in člankov s področja arhitekture in arhitekturne pedagogike. Prejela je številne nagrade, med njimi dvakrat mednarodno nagrado Piranesi.
Robert Potokar (1965) je arhitekt, vodja arhitekturnega biroja Ravnikar Potokar, ki ga je ustanovil z Vojtehom Ravnikarjem. S soavtorji je na javnih natečajih prejel 25 prvih nagrad in izvedel številne nagrajene projekte, za katere je med drugim dvakrat prejel priznanje Piranesi, trikrat zlati svinčnik ZAPS in leseno ikono. Je gostujoči predavatelj na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo v Mariboru.
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmies Awards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI