V ponedeljek, 30. avgusta 2021, so bile v Benetkah med slovesnostjo razglašene nagrade za najboljše nacionalne paviljone in sodelovanje na 17. mednarodni arhitekturni razstavi z naslovom »Kako bomo živeli skupaj?«.
Dogodek so vodili Roberto Cicutto, predsednik Beneškega bienala, Hashim Sarkis, kurator glavne razstave, ter pet članov žirije: Kazuyo Sejima, Sandra Barclay, Lamia Joreige, Lesley Lokko in Luca Molinari.
Potem, ko je Sarkis Zlatega leva za življenjske dosežke Lini Bo Bardi posmrtno podelil Sol Camacho, kulturni direktorici Inštituta Bardi, je Cicutto pojasnil, da podelitve maja ni bilo mogoče izpeljati, ko se je odprl Beneški arhitekturni bienale, saj so omejitve potovanja v tistem času članom žirije onemogočile obiskati razstavo. Tri mesece pozneje je bilo ob prisotnosti žirije podeljenih šest nagrad, s prisotnostjo večine arhitektov, nekateri pa so svoje nagrade prejeli na daljavo.
Spodaj navedene nagrade so enakomerno porazdeljene glede na udeležbo na glavni razstavi »Kako bomo živeli skupaj?« in na nacionalno udeležbo preko nacionalnih paviljonov.
Nagrade za sodelovanje na razstavi »Kako bomo živeli skupaj?«
Zlati lev za najboljšega udeleženca glavne razstave: Primeri urbane prakse, avtorjev Raumlaborberlin, ki ga je žirija opisala kot »navdihujoč pristop k sodelovanju, ki zagovarja sodelovanje, regeneracijo in kolektivno odgovornost«
Srebrni lev za obetavnega mladega udeleženca glavne razstave: Lubenice, sardine, raki, peski in sedimenti: mejne ekologije in pas Gaze, avtorjev FAST (Fundacija za doseganje mirnega ozemlja) ki ga je žirija opisala kot »drzen predlog, ki nas vabi, da pomislimo na razdeljene zgodovine, agrikulturne prakse, rituale vsakdanjega življenja ter realnost naselitve in okupacije«
Posebna omemba za udeleženca glavne razstave: Muzej antropocena: Razstava 3.0 obsidianov dež, avtorjev CAVE_BUREAU, ki ga je žirija opisala kot »domiselno in ustvarjalno raziskovanje enega najstarejših človekovih življenjskih okolij«
Nagrade za nacionalne paviljone
Zlati lev za nacionalno udeležbo: ZAEza Mokrišče, ki ga je žirija opisala kot »drzen poskus, ki nas spodbuja k razmišljanju o razmerju med odpadki in proizvodnjo ter odpira nove konstrukcijske možnosti med obrtjo in visoko tehnologijo«
Posebna omemba za nacionalno udeležbo: Rusija za Odprto!, ki ga je žirija opisala kot »občutljivo in skrbno arhitekturno prenovo zgodovinskega paviljona v Giardiniju, ki ga odpira neposredni okolici in prihodnosti«
Posebna omemba za nacionalno udeležbo: Filipini za Strukture medsebojne podpore, ki ga je žirija opisala kot »zgleden skupnostni projekt, ki ustvarja bogat arhiv in izkušnje pri sodelovalnih gradbenih praksah«
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI