Vljudno vabljeni na predstavitev knjige Alpski kontrapost, nagrajene na 59. zagrebškem salonu arhitekture in urbanizma, ki bo potekala v sredo, 16. 4. 2025, ob 18. uri v galeriji DESSA.
Gosti okrogle mize
Petra Čeferin, Damir Fabijanić, Ana Gajski, Vera Grimmer, Otmar Kugovnik, Maroje Mrduljaš, Sven Sorić in Rok Žnidaršič
Moderator
Andraž Keršič
Najnovejši založniški projekt Orisa in Hiše arhitekture Oris je knjiga Alpski kontrapost o projektu prenove podeželskega posestva v Kamniško-Savinjskih Alpah slovenskega arhitekturnega biroja Medprostor. V knjigi so objavljena besedila slovenskih in hrvaških arhitektov ter arhitekturnih teoretikov - Petre Čeferin, Miloša Kosca, Maroja Mrduljaša ter finskega arhitekta in nekdanjega profesorja arhitekture Juhanija Pallasme skupaj z obširnim intervjujem z birojem Medprostor, tehnična študija projekta in foto esej Damirja Fabijanića.
"Arhitekturni atelje Medprostor si je prenovo samotne domačije Vrlovčnik, obkrožene z gorami in gozdovi, zamislil kot arhitekturni kolaž materialov, časa in pomenov, ki nastane z radikalnim kirurškim rezom v tradicionalna kmetijska poslopja. Pomeni primer arhitekture, ki nastaja s sopostavljanjem starega in novega, konvencionalnega in radikalnega, brezimnega in specifičnega, enigmatičnega in jasnega, intelektualnega in čustvenega, uporabnega in neuporabnega. Estetika konflikta in kontrasta vrača življenje zapuščenim gospodarskim poslopjem, ki so bila obsojena na anonimnost, propad in pozabo. S tem obzirnim in prefinjenim arhitekturnim posegom so trem običajnim gospodarskim objektom vdihnili popolnoma novo življenje in pripovednost, ki se poraja skozi živahne dialoške transformacije. Projekt je primer temeljne posredovalne moči arhitekture, ki se zoperstavlja običajno totalizirajočemu in avtističnemu pristopu sodobnega, na silo estetiziranega arhitekturnega imaginarija."
– Juhani Pallasmaa, iz knjige Alpski kontrapost
Knjiga je prejela nagrado na 59. zagrebškem salonu arhitekture in urbanizma z obrazložitvijo selektorja:
Neleposlovno delo, ki se ukvarja s tematiko uravnoteženja tradicionalne podeželske arhitekture s, kot pravita avtorja, prefinjeno kirurško operacijo arhitekturnega posega na rizičnem pacientu – tradicionalni domačiji na podeželju. Vsak korak posega je pretehtan, tradicionalna in radikalna metoda se združujeta, koristno se ločuje od nekoristnega, hkrati se uravnoveša razmerje med intelektualnim in čustvenim. Trajanje operacije ni element, ki bi ga morali vzeti v obzir, pot do fascinantnega rezultata je trajala natanko toliko časa, kot je bilo potrebno. Ravno toliko, da se napiše knjigo.
Alpski kontrapost / Alpine Contrapposto
Založniki: Oris, d. o. o. & Hiša arhitekture Oris
Avtorji prispevkov: Petra Čeferin, Tadej Glažar, Vera Grimmer, Maja Haderlap, Miloš Kosec, Maroje Mrduljaš, Juhani Pallasmaa, Maruša Zorec
Urednik fotografije: Damir Fabijanić
Avtorji arhitekturnega projekta Vrlovčnik: Rok Žnidaršič, Jerneja Fischer Knap, Žiga Ravnikar
Odgovorni urednik: Andrija Rusan
Izvršne urednice: Ana Gajski, Vera Grimmer, Ana Bedenko
Uredniški odbor: Vera Grimmer, Maroje Mrduljaš, Andrija Rusan, Tadej Glažar
Oblikovanje in postavitev: Sven Sorić
Jezik: slovenski, angleški
Število strani: 352
Število fotografij: 162
Število ilustracij: 26
Število načrtov: 68
Velikost knjige: 28 cm x 18 cm
Pokrovitelja predstavitve v galeriji DESSA: Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Ljubljana
Knjiga bo naprodaj v Galeriji DESSA.
Za več ilustracij obiščite povezavo.
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmies Awards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI