Vabilo na pogovor z razstavljavkami.pdf
Fotografije pogovora z razstavljavkami
V medijih
10. 03. 2025: MMC RTV SLO - Razstave
10. 03. 2025: Dnevnik
10. 03. 2025: Mladina
Vabimo vas na odprtje razstave V ospredje VIII: slovenske arhitektke, gradbenice in oblikovalke, ki bo v ponedeljek, 10. marca 2025, ob 19. uri v galeriji DESSA.
Ob izteku razstave vas vabimo na Pogovor z razstavljavkami, ki ga bo v sredo, 9. aprila 2025, ob 17. uri vodila arhitektka Ana Lovrec Medved.
Arhitekturna razstava »V ospredje VIII: slovenske arhitektke, gradbenice in oblikovalke«, ki sta jo pripravila Center arhitekture Slovenije in Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU, želi osvetliti spregledani del slovenskega arhitekturnega ustvarjanja in ponuja priložnost, da iz bogatega arhitekturnega opusa 20. in 21. stoletja izpostavimo tista dela, ki so le redko razstavljena in na ogled javnosti, vendar zato nič manj pomembna, kakovostna in večplastna.
Razstava nadaljuje niz, ki je v preteklih letih potekal pod pokroviteljstvom evropskega projekta MoMoWo (Modern Movement Women) in se tematsko vklaplja v raziskovalni program Umetnost na Slovenskem v stičišču kultur (P6-0061). Program poteka na Umetnostnozgodovinskem inštitutu Franceta Steleta Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti in ga iz državnega proračuna sofinancira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije z namenom strokovni in širši javnosti predstaviti pomemben del »anonimne« in zamolčane evropske kulturne dediščine 20. in 21. stoletja, ki so jo ustvarile ženske, dejavne na področju arhitekture, gradbeništva, notranjega in industrijskega oblikovanja, krajinske arhitekture in urbanizma, ki so/veljajo za tradicionalno domeno moških poklicev.
Tudi osma v vrsti razstav je posvečena pionirkam, prvim predvojnim in povojnim generacijam ustvarjalk, ki so aktivno sodelovale pri snovanju, oblikovanju in označevanju prostora svojega časa. Bile so neme spremljevalke v senci poklicno bolj uveljavljenih in znanih profesorjev, sodelavcev, očetov ali soprogov, tako da je še danes težko določiti njihov dejanski delež v snovanju in realizaciji prenekatere slovenske arhitekturne mojstrovine. Poleg njih letos predstavljamo tudi nekoliko mlajšo generacijo arhitektk, ki jim je v nasprotju s starejšimi kolegicami uspelo prebiti nevidno bariero in so se uspešno samostojno uveljavile v svojem poklicu.
Izbrana dela tako predstavljajo pomembnejše projektne stvaritve več generacij slovenskih ustvarjalk, ki jih je, upoštevajoč čas, razmere in vlogo ženske v času nastanka, treba gledati in ocenjevati z drugačnimi merili kot sicer. Razstava je zasnovana večplastno, s poudarkom na kakovosti del in kompleksnosti ideje, ter razkriva ustvarjalno moč posameznih avtoric. Predstavljena so dela enajstih arhitektk in oblikovalk, od predvojnih diplomantk do povojnih generacij ustvarjalk.
Jakobina (Jakica) Accetto, 1924–1998
Sonja Batista Trenz, 1918–1999
Majda Golob Mareš, 1949
Zlata Jeras Pohl, 1930
Katarina Pirkmajer Dešman, 1957
Katja Repič Vogelnik, 1941
Majda Rutar Prijon, 1935–2001
Nastja Sajovic, 1942
Jožica Strašek, 1914–2015
Marijana Vodopivec, 1944
Sonja Završnik Podlesek, 1937
Razstava bo na ogled do 10. aprila 2025.
Koncept razstave: Barbara Viki Šubic, Polona Filipič, Špela Kuhar in Helena Seražin
Koordinatorice letošnje razstave: Barbara Viki Šubic, Helena Seražin, Vesna Kamin Kajfež
Urednica besedil: Helena Seražin
Avtorji besedil: Barbara Avbelj, Lara Boštjančič, Nives Čorak, Polona Filipič Gorenšek, Timotej Jevšenak, Katarina Pirkmajer Dešman, Cvetka Požar, Aleš Prijon, Jernej Prijon, Lara Prijon, Sabina Ravnikar, Metka Rutar Piber, Helena Seražin, Hana Videmšek, Barbara Viki Šubic, Barbara Vodopivec
Jezikovni pregled: Alenka Klemenc in Mija Oter Gorenčič
Prevod: Helena Seražin
Oblikovanje razstave: Barbara Avbelj in Hana Videmšek, CAS; Andrej Furlan, UIFS ZRC SAZU
Avtorji fotografij: Igor B. de Graaf, Miran Kambič, Domen Pal, Helena Seražin
Viri slikovnega gradiva: Arhiv Univerze v Ljubljani; Arhiv Vrtca H. C. Andersena; Biro DANS arhitekti; Glasilo Ingrad, 38/7, 1989, str. 6; Glasilo Ingrad, 36/7–8, 1987, str. 4; Gradbeni vestnik, 35, 8–9, 1986; Muzej za arhitekturo in oblikovanje; Projekt d. d., Nova Gorica; Urbanistični inštitut RS; Zasebni arhiv družine Prijon; Zasebni arhiv družine Strašek; Zasebni arhiv Jane de Graaf – Trenz; Zasebni arhiv Majde Golob Mareš; Zasebni arhiv Nastje Sajovic; Zasebni arhiv Sonje Završnik Podlesek; Zasebni arhiv Zlate Jeras Pohl; Zbornik oddelka za arhitekturo na Univerzi v Ljubljani 1946–1947, Ljubljana 1948; Zgodovinski arhiv Celje; ZRC SAZU, UIFS; ZVKDS
Partnerja: Center arhitekture Slovenije in ZRC SAZU, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta
Raziskave za razstavo so potekale v okviru raziskovalnega programa Umetnost na Slovenskem v stičišču kultur (P6-0061), ki ga sofinancira Javna agencija za znanstveno-raziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije. Razstavo sofinancira Ministrstvo za kulturo RS.
V medijih
10. 03. 2025: MMC RTV SLO - Razstave: https://www.rtvslo.si/kultura/razstave/razstava-v-ospredje-viii-ali-spregledani-zenski-del-arhitekturnega-ustvarjanja-na-slovenskem/738951
10.03. 2025: Dnevnik: https://www.dnevnik.si/kultura/predstavitev-spregledanih-slovenskih-arhitektk-2721025/
10. 03. 2025: Mladina: https://www.mladina.si/239303/spregledane-slovenske-arhitektke/
Vabilo na pogovor z razstavljavkami.pdf
Fotografije pogovora z razstavljavkami
V medijih
10. 03. 2025: MMC RTV SLO - Razstave
10. 03. 2025: Dnevnik
10. 03. 2025: Mladina
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmies Awards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI