Vabimo vas na odprtje razstave V ospredje V: pionirke slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, ki bo v ponedeljek, 14. 3. 2022, ob 19. uri v galeriji DESSA.
Arhitekturna razstava V ospredje V: pionirke slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, ki sta jo v sodelovanju z galerijo DESSA pripravila Center arhitekture Slovenije in Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU, želi osvetliti spregledani del slovenskega ženskega arhitekturnega ustvarjanja in obenem ponuja možnost, da iz bogatega arhitekturnega opusa 20. in 21. stoletja izpostavimo tista dela, ki so le redko razstavljena in postavljena na ogled javnosti. Ta seveda zato niso nič manj pomembna, kakovostna in večplastna. Izbrana dela tako predstavljajo pomembnejše projektne stvaritve generacij slovenskih ustvarjalk, ki jih je, upoštevajoč čas, razmere in vlogo ženske v času nastanka, treba gledati in ocenjevati z drugačnimi merili kot sicer. Razstava je zasnovana večplastno, s poudarkom na kakovosti del in kompleksnosti ideje ter razkriva ustvarjalno moč posameznih avtoric. Predstavljena so dela devetih arhitektk, gradbenic in oblikovalk: Neda Bevk, Živa Deu, Kaliopa Dimitrovska Andrews, Alenka Kocuvan Polutnik, Marjetica Potrč, Eta Sadar Breznik, Metka Sitar, Judita Skalar, Jelka Šolmajer.
Arhiv vseh razstav V ospredje je dostopen tukaj.
Koncept razstave: Barbara Viki Šubic, Špela Kuhar, Polona Filipič in Helena Seražin
Avtorji besedil: Manca Košir, Nuša Zupanc, Barbara Viki Šubic, Tina Gradišer
Jezikovni pregled: Tatjana Pintar
Prevod: Alenka Ropret, Jezikovna zadruga Soglasnik
Oblikovanje razstave: Andrej Furlan, ZRC SAZU, UIFS
Grafična priprava: Manca Košir, Nuša Zupanc, Tina Gradišer
Avtorji fotografij: Justin Bevk, Lado Jakše, Maša Pirc, Blaž Zupančič
Viri slikovnega gradiva: zasebni arhiv Nede Bevk, zasebni arhiv Kaliope Dimitrovske Andrews, zasebni arhiv Ete Sadar Breznik, arhiv Maše Pric, zasebni arhiv Alenke Kocuvan Polutnik, zasebni arhiv Jelke Šolmajer, zasebni arhiv dr. Žive Deu, zasebni arhiv Marjetice Potrč, zasebni arhiv dr. Metke Sitar, arhiv Razvojnega centra Planiranje d. o. o., zasebni arhiv Judite Skalar, arhiv MAO, Triglavski narodni park, Galerie Nordenhake, Društvo arhitektov Ljubljana, Bioklimatske zgradbe, Mladinska knjiga Založba, Mestna galerija Ljubljana, Časopis Dnevnik, Sobotna priloga Dela, Občina Kostanjevica na Krki, Galerija Božidar Jakac, Fakulteta za arhitekturo Ljubljana, Cavallino Treporti IUAV, Andrej Peunik za MGML, Univerzitetna založba Univerze Maribor, arhiv AB Nussmueler, Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Maribor
Partnerji: Center arhitekture Slovenije, Arhitekturna galerija DESSA in
ZRC SAZU, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta
Raziskave za razstavo so potekale v okviru razpisa Ministrstva za kulturo. Razstavo je podprla arhitekturna galerija DESSA.
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI