Vljudno vabljeni na odprtje razstave, ki bo v ponedeljek, 1. oktobra 2018, ob 20. uri v galeriji Dessa.
Razstava bo odprta v sklopu dogodka Mesec prostora, ki ga vsako leto organizira Ministrstvo za okolje in prostor RS, ki razstavo tudi financira.
TEM Čatež video, avtor Blaž Budja
Promenada Velenje video, avtor Miran Kambič
Koordinate
Pred nami je posodobitev razstave Arhitektura= z izborom desetih projektov, zgrajenih med leti 2014 in 2018. Podati skuša osnovne informacije o dogajanju na arhitekturnem področju, v resnici pa je še veliko več. Govori o našem odnosu do arhitekture, ki je neposredno povezan z našo zgodovinsko in regionalno tradicijo.
Pregled sodobne slovenske arhitekture bi lahko razumeli kot izbor vsega arhitekturnega dogajanja v Sloveniji. Vendar ne gre le za to. Svoj izbor smo utemeljili na sodobni produkciji slovenskih avtorjev, ne glede na to, kje se nahaja njihova arhitektura. To zahteva današnji čas, ko meje in okolja niso bila še nikoli tako odprta kot danes, pa tudi Slovenija postaja vse bolj nepogrešljiv del skupne evropske usode. Zato so v izbor uvrščene stavbe slovenskih arhitektov, zgrajene izven slovenskih meja.
Morda še pomembnejše je, da izbor temelji na kriteriju kvalitete. Arhitektura seveda ni eksaktno merljiv pojem, kjer bi lahko, kot pri športu, o kvaliteti odločale sekunde. Morda tudi zato velikokrat prevladuje mnenje, da je arhitektura odvisna od osebne presoje – nekomu je všeč, drugemu pač ni. Vendar je njen pomen prevelik, da bi jo lahko odpravili z všečnostjo. Arhitekturi preprosto ne moremo uiti, saj se v njej rodimo, šolamo, delamo, živimo in nenazadnje tudi umremo. Zato je zelo pomembno, kakšno kvalitetno bivalnega okolja nam nudi in za kakšno ceno. Slaba arhitektura pomeni zapravljanje časa, energije in gradiva, dobra pa je neprecenljiva, saj ustvari človeku vredno »ozadje življenja«. Arhitektura presega čas, v katerem živimo, in preživi arhitekta, investitorja in tudi državo, v kateri je nastala. Danes živimo v mestih, ki so jih zgradili naši predniki, naša arhitektura pa bo služila še generacijam, ki prihajajo za nami. Odgovornost arhitekta torej ni omejena le na investitorja in trenutno zakonodajo. V njej iščemo univerzalne vrednote, ki bodo veljavne tudi v prihodnosti. Zato je kriterij kvalitete še kako pomemben, ne glede na težave, kako ga določiti. Vedno je mogoče v primerjavi dveh objektov določiti boljšega in nato postaviti koordinate, ki predstavljajo izhodišče. Naš izbor za pregled sodobne slovenske arhitekture je upošteval večkrat preverjena dela, ki so prejela najpomembnejše arhitekturne nagrade.
Slovenija je relativno majhna dežela, kjer se je šele v zadnjem času vzpostavila še ena šola za arhitekturo. Doslej je veljala tradicija Ravnikarjeve šole in pred njo Plečnikove šole, ki je izhajala iz tradicije Otta Wagnerja na Dunaju. To slovenski arhitekturi daje neke posebne značilnosti srednjeevropskega prostora, kot sta občutek za gradivo in skrb za detajl. K temu pa je potrebno dodati še kreativno raziskovanje novih konceptnih rešitev. Ne glede na sodobno globalizacijo, ki briše meje kultur in informacij, verjamemo, da je slovenska arhitektura obdržala svoj značilni podton, ki ima svetu kaj povedati in mu je vredno prisluhniti.
Andrej Hrausky
IZBRANI PROJEKTI NA RAZSTAVI
45
Prenova Plečnikove hiše / Renovation of Plečnik House, Ljubljana, 2015
Maruša Zorec, Maša Živec, Matjaž Bolčina
Foto Tadej Bolta
46
Hiša 3SHOEBOX / House 3SHOEBOX, Ljubljana, 2017
Rok Oman, Špela Videčnik, Andrej Gregorič, Janez Martinčič, Jamie Lee, Lorenzo Conti, Maja Večerina, Sam Eadington, Alexandra Volkov, Aliaksandra Dalmatava, Anastasia Barasheva, Chiara Girolami, Darko Ivanovski, Elisa Ribilotta, Łukasz Czech, José Navarrete Jiménez, Mariangela Fabbri
Foto Tomaž Gregorič
47
TEM Čatež / TEM Čatež, Čatež, 2018
Blaž Budja, Rok Jereb, Nina Majoranc
Foto Blaž Budja
48
Kompaktna kraška hiša / Compact Karst house, Vrhovlje, 2014
Aljoša Dekleva, Tina Gregorič, Lea Kovič, Vid Zabel
Foto Janez Marolt
49
Hiša za preživetje / House for survival, Trebče, Bistrica ob Sotli, 2016
Katja Cimperman, Matej Blenkuš, Anja Cvetrežnik
Foto Miran Kambič
50
Situla, kompleks stolpnic mešane rabe / Situla, mixed-use tower complex, Ljubljana, 2013
Matija Bevk, Vasa J. Perović, Andrej Ukmar, Christophe Riss, Jure Kozin, Gonzalo Piqueras, Blaž Goričan, Nataša Šprah, Maja Valič, Davor Počivašek, Ida Sedušak
Foto Miran Kambič
51
Stanovanjski objekt Prule / Residential building Prule, Ljubljana, 2016
Matija Bevk, Vasa J. Perović, Tadej Glažar, Blaž Goričan
Foto Miran Kambič
52
Vrtec Pedenjped, enota Pedenjcarstvo / Kindergarten Pedenjped, Unit Pedenjcarstvo, Ljubljana, 2018
Maja Ivanič, Anja Planišček, Andraž Intihar, Urša Habič,
Iztok Šušteršič, Nena Gabrovec, Damjan Černe, Andreja Zapušek Černe, Primož Fijavž, Marjan Manček
Foto Miran Kambič
53
Promenada Velenje in parkirišče Promenada / Promenada Velenje and car park Promenada, Velenje, 2014
Dean Lah, Milan Tomac
Foto Miran Kambič
54
Paviljon Gösta muzeja Serlachius / Pavilion Gösta Museum Serlachius, Mäntta, Finska / Finland, 2014
Boris Bežan, Mara Partida, Hector Mendoza
Foto Pedro Pegenaute
KOLOFON
Selektor Arhitektura= 2014-2018 / Selector Architecture= 2014-2018 Andrej Hrausky
Uredniki / Editors Miha Dešman, Kristina Dešman, Andrej Hrausky, Maja Ivanič, Uroš Lobnik
Prevodi v anglešč ino / English Translation Sašo Podobnik
Grafično oblikovanje in AD / Graphic Design and AD Nena Gabrovec
Oblikovanje plakatov / Poster Design Mojca Kocbek Vimos
Izvedbeno oblikovanje / Layout MatFormat, Ljubljana
Producent / Producer Galerija Dessa, Ljubljana
Tisk / Print MatFormat, Ljubljana
Naklada / Copies 200
Založnik / Publisher Galerija Dessa, Društvo arhitektov Ljubljane, ab-arhitektov bilten
Ljubljana, oktober 2018 / Ljubljana, October 2018
POKROVITELJI
Ministrstvo za okolje in prostor RS
Ministrstvo za kulturo RS
ORGANIZATORJI
DESSA, DAL, ab
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI