Vljudno vas vabimo na odprtje razstave DOTIKANJA: Raketa in intima interierja, ki bo v ponedeljek, 18. decembra 2023, ob 19. uri v galeriji DESSA.
Po odprtju razstave vas vabimo tudi na tradicionalno prednovoletno druženje.
POZOR:
Galerija Dessa bo na Prešernov dan, 8. februarja 2024, odprta od 10.-12. ure.
Spomini dotikov
»Načini zaznavanja so oblike dotika.«
J. Pallasmaa
V interierju se zunanji svet ustavi. Nepredvidljivost in stalne senzorične motnje zunanjosti usahnejo. Nastane zareza. Sami se odločimo, kaj bomo videli in ali bomo sploh gledali. Znotraj te pozornosti slišimo, vidimo in z dotikom zaznavamo več. Tako prostor kot sebe. Svet, če se z njim želimo povezati, pa ujamemo v fragmente. In le v teh fragmentih nas spremlja minevanje – sence dni, barve letnih časov, ptiči in sirene. A ko se stemni, okna odsevajo nas, znotraj, v fragmentu sveta.
Interier se te dotakne drugače kot svet onkraj. Interier je oprijemljiva bližina – kar srečaš tukaj, niso le material in svetloba, barva in oblika ali zvok. Ko se te hkrati dotaknejo vsi skupaj in se utelesijo v prostoru, takrat nastane interier. Če seveda vanj zares vstopiš, ne le zreš z razdalje. Gre za bližino, ki prevprašuje meje tvoje notranjosti.
Dotik je ta, ki razpre meje. Dotik odpira vrata, okna. Dotik tudi zapre. Ritualni dogodek, ki ga tolikokrat ponovimo, ne da bi nanj mislili, označi prestop. IZ – V. In če gre onkraj interierja za svet razdalj, ki jih je vedno znova treba premagati, je ta svet v interierju na dosegu roke –bližina dotika je merilo. Dotik pogleda, dotik zvoka, dotik vonja in dotik oprijema. Razdalje se krajšajo. Z materialnostjo sveta se srečamo od blizu – v kuhinjski pari, goli pod prho, nezavedno v sanjah, pri vsakdanjih rutinah. Dotik je intima interierja.
Oblikovati interier je ustvarjati bližino. Pod prsti imeti spomin na reliefe materialov, in to dolgo pred tem, ko se ti zložijo v končno podobo prostora. Poznati šum tekstila, vonj lesenih tal, nelagodje hladu keramičnih ploščic, prostranost goste preproge in vsega, kar se zgodi ob kaminu. Videti lom svetlobe v kristalu. Videti barve, videti sledi bosih nog in poti senc – vse to, preden sam prostor dobi fizično podobo. Gre za neverjetno zmožnost ustvarjanja prostorov iz spominov dotikov. To se povsem enkratno kaže v interierjih Katjuše in Roka. Prostore snujeta od blizu in gradita notranji taktilni svet. Vse za človeka, ki tako v njunih interierjih vedno znova in zlahka spoznava svojo telesnost v svetu.
Danica Sretenović
RAKETA, biro na kreativni pogon, praznuje 23 let ustvarjanja konceptov, atmosfer in trajnostnega oblikovanja. Biro vodita Katjuša Kranjc in Rok Kuhar, ki sta partnerja tako zasebno kot profesionalno, zato veliko pozornosti namenjata ravnovesju. Skrbita za ravnovesje med zunaj in znotraj, med starim in novim, med zasebnim in javnim, med funkcionalnim in poetičnim …
V dobrih dveh desetletjih se je RAKETA sočasno razvijala v uveljavljeno arhitekturno prakso za notranje oblikovanje, oblikovalski studio in laboratorij inovacij v produktnem oblikovanju, zato je prehajanje med različnimi merili in disciplinami stalnica njenega delovanja. Ustvarjalce zanima dojemanje prostora na nezavedni ravni, in ne produkcija podob. Oblikujejo prostore in predmete zanje. Bogatijo jih z inovativno uporabo metod in materialov, tako preizkušenih kot novih, ter z mislijo na neposredni odnos človeka do materialnosti, ki ga obdaja.
Katjuša Kranjc, arhitektka in oblikovalka
1967 – rojena v Murski Soboti
1995 – diplomira na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani
1992–1994 – pri Matjažu Vipotniku in prof. Ranku Novaku se uči grafičnega oblikovanja
1995 – začne samostojno delovati na področju grafičnega oblikovanja in arhitekture
2000 – ustanovi oblikovalski studio Raketa, ki deluje na področju notranje opreme, industrijskega oblikovanja in arhitekture
2005 – začne sodelovati s partnerjem Rokom Kuharjem
2017 – z Rokom Kuharjem ustanovi blagovno znamko PIKKA
2023 – ustanovi Design Corner Ljubljana, podporno okolje za promocijo in prodajo izdelkov slovenskega oblikovanja
Rok Kuhar, arhitekt in oblikovalec
1966 – rojen v Ljubljani
1995 – diplomira na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani
1996 – magistrira iz industrijskega oblikovanja na šoli Domus Academy v Milanu
1997 – začne oblikovati za različna slovenska podjetja
2005 – s partnerico Katjušo Kranjc začne sodelovati v studiu Raketa
2017 – kot izredni profesor začne predavati na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, na oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje je do 2023 tudi predstojnik
2017 – s Katjušo Kranjc ustanovi blagovno znamko PIKKA
Produkcija in organizacija
Galerija DESSA
v sodelovanju z
Raketo, birojem na kreativni pogon
Kuratorja
Katjuša Kranjc
Rok Kuhar
Uvodno besedilo
Danica Sretenović
Fotografije
Žiga Lovšin
Aljoša Rebolj
Lektura
Katja Paladin
Oblikovanje razstave
Katjuša Kranjc in Rok Kuhar, Raketa
Oblikovanje plakatov
Katjuša Kranjc, Raketa
Oblikovanje vabila in zgibanke
Ivan Ilić, 0.10 Büro
Tisk plakatov
Prima IP
Tisk vabila in zgibanke
Matformat
Glas
Nada Vodušek
Pokrovitelji
MzK, MOL
Razstavo sofinancira Ministrstvo za kulturo RS.
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica skupščine in upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika, ki podeljuje najpomembnejše nacionalne Plečnikove nagrade
in
članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI