Vljudno vabljeni na odprtje razstave S poti, ki bo v ponedeljek, 16. decembra 2024, ob 19. uri v Galeriji DESSA. Odprtju sledita tradicionalna DESSA prednovoletno druženje in zabava.
Tanja Simonič Korošak riše tako spontano, kot diha. Njenih skicirk, ki jih izdeluje sama, se je od leta 1992, ko je vanje pričela beležiti svoje misli in vtise, nabralo že za dolgo knjižno polico – več kot 160. Te skicirke so zbirka razmišljanj o projektih, ki jih kot krajinska arhitektka snuje, so eksperimenti s papirji, risarskimi orodji, tudi raziskovanja oblik, tekstur in barv. Pogosto pa so v njih tudi zarisi s poti, po katerih jo vodi preplet strokovnega in osebnega življenje. Nekatere skicirke so bolj delovne, druge, običajno poleti, bolj popotne, odvisno od tega, v kateri fazi je trenutno njeno življenje. Mnogi prizori se skozi leta ponavljajo, kot na primer motivi iz domačega Maribora in poletne Izole, pa iz njej ljubih mest Berlina, Neaplja, Aten, kamor gre občasno na delavnice risanja ali v muzeje in galerije po nove navdihe.
Tanja je radovedna raziskovalka, ki se izraža z različnimi tehnikami. Nalivno pero s črnilom, grafit in akvarelne barve so njeno orodje pri opazovanju krajine in pri snovanju novega. Veliko strani v njenih skicirkah – tudi te so različnih dimenzij – je namenjenih eksperimentiranju z materiali za likovno ustvarjanje.
Na razstavi so predstavljene popotne skice, podobe krajin in vtisi, kot jih Tanja vidi skozi svoje oči in nariše z veščo roko. To so zapisi raziskovanja in občutenja prostorov, narave, ljudi, pa tudi efemernih pojavov. V risbah je mogoče razbrati posluh za detajl, a je hkrati rahločutno in razumsko zajeta tudi razsežnost krajine. V mehko razgrinjajočem se odprtem prostoru se nam razkriva krajinska arhitektka, v poetično usklajenih barvnih poudarkih umetnica, v zarisih figur, ujetih v kratkem trenutku dneva ter v drobnih, igrivih podobah iz realnega in domišljijskega sveta, pa nas ustvarjalka nagovarja kot prodorna opazovalka okolice, razmišljujoča raziskovalka in pozorna ženska. Njene risbe so ustavljeni in ujeti utrinki s poti, so zapisi o krajinah, ki so v njej prebudile pozornost, in o skrivnih kotičkih, ki jih je s svojo risbo izluščila iz večnosti prostora. Vsaka risba je lastna entiteta, ki odraža večplastnost in celovitost ustvarjalkine osebnosti.
Špela Kuhar, doc. dr. Ines Babnik
Dr. Tanja Simonič Korošak je krajinska arhitektka, ustvarjalka, raziskovalka, konservatorka, popotnica ter lastnica in direktorica Studia TSK. Študirala je v Sloveniji, Veliki Britaniji in na Švedskem; delovna in študijska potovanja so jo vodila po različnih mestih, krajinah in vrtovih, od Evrope pa vse do Indije, Kitajske in Japonske. Njena ljubezen do risbe jo je pripeljala tudi do pedagoškega dela na Inštitutu za krajinsko arhitekturo (ILA – Institut für Landschaftsarchitektur) dunajske univerze BOKU, kjer poučuje prostoročno risanje, delavnice krajinskega in urbanega skiciranja pa prireja tudi v Mariboru in Ljubljani ter občasno v tujini.
Kuratorki
Špela Kuhar, doc. dr. Ines Babnik
Likovno vodenje in grafično oblikovanje
Ivan Ilić
Lektoriranje
Katja Paladin
Tisk vabila in zloženke
Matformat
Print plakatov
Prima IP
Produkcija in organizacija razstave
Galerija DESSA, december 2024
KONTAKT
Zavod DESSA arhitekturni center
Galerija DESSA
Židovska steza 4
SI-1000 Ljubljana
T +386 1 25 16 010
E galerija@dessa.si
ODPIRALNI ČAS
torek – petek
12:00 – 18:00
Galerija DESSA je članica svetovalnega komiteja / Advisory Committee Member, ki podeljuje najpomembnejše evropske nagrade za arhitekturo EUmiesAwards.
Zasebni zavod DESSA arhitekturni center ima status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kulture (MK) in na področju urejanja prostora (MNVP).
Interier galerije DESSA na Židovski stezi 4 v Ljubljani, ki ga je zasnoval arhitekt Boris Podrecca, je bil 25. marca 2024 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena.
DESSA PODATKI
DESSA NAVODILA RAZSTAVLJAVCEM
DESSA PROSTOR
DESSA LOGOTIP
POLITIKA VAROVANJA OSEBNIH PODATKOV
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI